Архива за Вести

Викендов нови предизвици за РК Делчево

Викендов нови предизвици за РК Делчево

Продолжуваат возбудувањата на спортските терени за нашите екипи.Во сабота и недела по 5-ти пат ќе се одржи турнирот “Вардар еден живот една љубов” ,каде РК Делчево и оваа година ќе има свој претставник и тоа во [...]

Нови ракометни возбудувања

Нови ракометни возбудувања

Викендот во спортската сала М. М. Брицо нови ракометни возбудувања ќе ни приредат пионерките и кадетите на РК Делчево. Пионерките на домашен терен во 12.00 часот ја пречекуваат екипата на ЖРК Куманово, додека кадетите во 14.00 [...]

Фуриозен старт на пионерките на РК Делчево

Фуриозен старт на пионерките на РК Делчево

Овој викенд официјално започнаа натпреварите во пионерската женска лига. Бронзените девојки на РК Делчево од минатата година оваа сезона ја започна на гостински терен во Скопје против екипата наРК КЛ7 Лазаров. Домашната екипа рамноправна беше само [...]

Кадетките на РК Делчево надмоќни против  РК Чаир

Кадетките на РК Делчево надмоќни против РК Чаир

Денес во спортската сала М.М.Брицо се одржа второто коло од женската ракометна лига во кадетска конкуренција помеѓу екипите на РК Делчево и РК Чаир. Домашната екипа стартуваше фуриозно уште од самиот почеток на натпреварот поведувајќи со [...]

Успешен старт на кадетките на РК Делчево!

Успешен старт на кадетките на РК Делчево!

Викендов започнаа натпреварите од женската кадетска лига во склоп на Ракометната федерација на Македонија. Екипата на РК Делчево се наоѓа во првата група зедно со РК Шампион-Скопје, РК Металург- Скопје, РК Кожувчанка- Штип, РК Чаир-Скопје, РК [...]

Успешен старт на пионерките на РК Делчево!

Успешен старт на пионерките на РК Делчево!

Денес во спортската сала при СОУ М.М.Брицо пионерките на РК Делчево ги совладаа своите врснички од РК Вардар со резултат 24:17(6:6).Натпреварот го отворија домашните ракометарки поведувајќи со 2:о ,на тоа гостинките возвратија со серија од 3:о [...]

РК Делчево со најдобрите!

РК Делчево со најдобрите!

РК Делчево со минимална победа од 23:24 на гостински терен ја совлада екипата на РК Рудар од Пробиштип со што обезбеди место во четвртфиналните групи.Во четвртфиналните групи веќе се пласирани:Вардар, Металург, Пелистер, Е. Работник, Охрид, Пролет, [...]

Делчево е шампион!

Делчево е шампион!

Делчево Вардар е шампион во генерацијата 2000/2001 во женска категорија на турнирот „Еден живот една љубов“ што се игра во салите во „Јане Сандански“. Делчево Вардар го победи Филип Вардар со 21:12. На трето место е [...]

РК ДЕЛЧЕВО ШАМПИОНИ

РК ДЕЛЧЕВО ШАМПИОНИ

Во Вардар Јуниор лигата сите ракометари на РК Делчево се закитија со златен медал а дел од нив и со индивидуалните награди:најдобар голман,најдобар стрелец и најдобар играч.Погледнете ја фотогалеријата од завршницата на Вардар Јуниор лигата. [...]

Почеток на пролетниот дел во Младинската женска ракометна лига

Почеток на пролетниот дел во Младинската женска ракометна лига

Овој викенд започнуваат натпреварите во младинската женска лига ,а екипата на РК Делчево ја пречекува екипата на ЖРК Кичево 2010,Екипата моментално се наоѓа на шестата позиција ,но со одличен распоред во пролетниот дел ќе атакува на [...]