Архива за Останати

ООУ “ВАНЧО ПРКЕ“-ДЕЛЧЕВО ПОВТОРНО НА ПОБЕДНИЧКИОТ ПИЕДEСТАЛ

ООУ “ВАНЧО ПРКЕ“-ДЕЛЧЕВО ПОВТОРНО НА ПОБЕДНИЧКИОТ ПИЕДEСТАЛ

ООУ Ванчо Прке и оваа година беше дел од  најмасовната спортска манифестација во Македонија  за основни училишта  -“Мали олимписки игри Карпош 2015.Под слоганите “Во здраво тело, здрав дух“, „Активност за подобро здравје“, „Преку спортот другарувањето е [...]

КРИСТИНА СТОЈЧЕВСКА vs ДОРОТА ГОЏИНА(ВИДЕО)

КРИСТИНА СТОЈЧЕВСКА vs ДОРОТА ГОЏИНА(ВИДЕО)

Нашата сограѓанка Кристина Стојчевска(21) во Полска ја имаше своја 5-та професионална борба за ДСФ појас во дисциплината К-1, категорија до -56кг против искусната Дорота Гоџина(30)- Светски и Европски првак.И покрај позарот Кристина покажа одлична борба и голем напредок, [...]

ДЕЛЧЕВО ТРЧА ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ(ВИДЕО)

ДЕЛЧЕВО ТРЧА ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ(ВИДЕО)

На 24 мај 2015 година во Делчево ќе се одржи Првата улична трка насловена„Делчево трча за здрав живот“.Пријавувањето за настанот ќе трае до 5 мај 2015, а сите заинтересирани кандидати можат да се пријават на следниов [...]

ОДРЖАНИ ОПШТИНСКИТЕ НАТПРЕВАРИ ВО РАКОМЕТ

ОДРЖАНИ ОПШТИНСКИТЕ НАТПРЕВАРИ ВО РАКОМЕТ

Денес во Спортската сала на СОУ М.М.Брицо се одржаа Општинските натпревари во ракомет за основни училишта во машка и женска конкуренија помеѓу нашите две основни училишта ООУ“Ванчо Прке“ и ООУ “СВ.Климент Охридски“.Самиот факт што ракометот е [...]

ООУ Ванчо Прке дел од СМАРТ проектот на РФМ и ЕХФ

ООУ Ванчо Прке дел од СМАРТ проектот на РФМ и ЕХФ

Согласно Одлуката на Извршниот одбор на Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) од 21.03.2014 година за потпишување на Договор (СМАРТ – ПРОГРАМА) со Ракометна Федерација на Македонија , за развој на мини ракомет и ракомет на територија на Република [...]

Столе Стоилов-најуспешен спортист за 2014

Столе Стоилов-најуспешен спортист за 2014

На 18-тата манифестација на Златна Бубамара, каде се доделуваат награди и признаниа за најуспешните во изминатата година, ракометарот на Вардар и македонски репрезентативец Столе Стоилов доби признание за најуспешен спортист за 2014 [...]

Премногу славење!(Видео)

Премногу славење!(Видео)

Голманот одбрани зицер и се занесе во своето славење!(Видео) [...]

Мечевска се уште во тешка состојба

Мечевска се уште во тешка состојба

Македонската ракометна репрезентативка Робертина Мечевска има тешки сериозни повреди од животнозагрозувачки карактер и се наоѓа на Oдделението за анестезија, реанимација и интензивно лекување при Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ). Ова денеска [...]

Робертина Мечевска се бори за живот, паднала од петти спрат од својот стан!

Робертина Мечевска се бори за живот, паднала од петти спрат од својот стан!

Капитенот на женската македонска ракометна репрезентација и ракометарка на Вардар, Робертина Мечевска доживеала тешка несреќа откако паднала од петти спрат од својот стан во скопската населба Аеродром. Веднаш била пренесена во Ургентниот Центар во Скопје каде [...]

Како “триколорите“ се подготвуваа да го освојат Катар(Видео)

Како “триколорите“ се подготвуваа да го освојат Катар(Видео)

Интересно видео за начинот на кој Карабатиќ и другарите се подготвуваа за СП во Катар. [...]