Архива за РК Делчево

Нови ракометни возбудувања

Нови ракометни возбудувања

Викендот во спортската сала М. М. Брицо нови ракометни возбудувања ќе ни приредат пионерките и кадетите на РК Делчево. Пионерките на домашен терен во 12.00 часот ја пречекуваат екипата на ЖРК Куманово, додека кадетите во 14.00 [...]

Кадетките на РК Делчево надмоќни против  РК Чаир

Кадетките на РК Делчево надмоќни против РК Чаир

Денес во спортската сала М.М.Брицо се одржа второто коло од женската ракометна лига во кадетска конкуренција помеѓу екипите на РК Делчево и РК Чаир. Домашната екипа стартуваше фуриозно уште од самиот почеток на натпреварот поведувајќи со [...]

Успешен старт на пионерките на РК Делчево!

Успешен старт на пионерките на РК Делчево!

Денес во спортската сала при СОУ М.М.Брицо пионерките на РК Делчево ги совладаа своите врснички од РК Вардар со резултат 24:17(6:6).Натпреварот го отворија домашните ракометарки поведувајќи со 2:о ,на тоа гостинките возвратија со серија од 3:о [...]

РК Делчево со најдобрите!

РК Делчево со најдобрите!

РК Делчево со минимална победа од 23:24 на гостински терен ја совлада екипата на РК Рудар од Пробиштип со што обезбеди место во четвртфиналните групи.Во четвртфиналните групи веќе се пласирани:Вардар, Металург, Пелистер, Е. Работник, Охрид, Пролет, [...]

Делчево е шампион!

Делчево е шампион!

Делчево Вардар е шампион во генерацијата 2000/2001 во женска категорија на турнирот „Еден живот една љубов“ што се игра во салите во „Јане Сандански“. Делчево Вардар го победи Филип Вардар со 21:12. На трето место е [...]

РК ДЕЛЧЕВО ШАМПИОНИ

РК ДЕЛЧЕВО ШАМПИОНИ

Во Вардар Јуниор лигата сите ракометари на РК Делчево се закитија со златен медал а дел од нив и со индивидуалните награди:најдобар голман,најдобар стрелец и најдобар играч.Погледнете ја фотогалеријата од завршницата на Вардар Јуниор лигата. [...]

Почеток на пролетниот дел во Младинската женска ракометна лига

Почеток на пролетниот дел во Младинската женска ракометна лига

Овој викенд започнуваат натпреварите во младинската женска лига ,а екипата на РК Делчево ја пречекува екипата на ЖРК Кичево 2010,Екипата моментално се наоѓа на шестата позиција ,но со одличен распоред во пролетниот дел ќе атакува на [...]

ХУМАНИТАРЕН РАКОМЕТЕН ТУРНИР ВО ДЕЛЧЕВО

ХУМАНИТАРЕН РАКОМЕТЕН ТУРНИР ВО ДЕЛЧЕВО

РК Делчево-Вардар во недела ќе биде домаќин на ракометниот турнир на кој покрај домаќинот ќе настапат и ракометни клубови од Виница, Свети Николе и Штип. Турнирот ќе има хуманитарен карактер, а средствата од влезницата која изнесува 30 денари [...]

РК Делчево лидер во Вардар јуниор лигата

РК Делчево лидер во Вардар јуниор лигата

Дербито во конкуренција на девојчиња од генерацијата 2000/2001 во рамките на Вардар јуниор лигата им припадна на ракометарките од Делчево Вардар. Тие на дуелот од 5 коло против Кузман славеа со 18-16. Сега Делчево е лидер [...]

РК ДЕЛЧЕВО НА МЕГДАН СО РК ВАРДАР ЈУНИОР

РК ДЕЛЧЕВО НА МЕГДАН СО РК ВАРДАР ЈУНИОР

Машкате кадетска екипа на РК Делчево во недела  (15.11.2015) во 15.30 часот во спортската сала  М.М.Брицо  на домашен терен ја пречекува екипата на РК Вардар Јуниор од Скопје.Уште една можност за љубителите на ракометот да гледаат [...]